מקווה ישראל

מטעים

ענף עצי הפרי של מקווה ישראל מתמחה בגידול ושיווק אבוקדו.

מטע האבוקדו הבוגר ביותר ננטע בקיץ 2006 ומשתרע על שטח של 62 דונמים, מכיל 2,580 עצים, ובו אנו מגדלים ארבעה זנים. צמודים זה לזה נשתלים זני 'אטינגר' ו'האס'. מדוע? מכיוון שזן אטינגר תורם להפריית זן האס, שאגב, מאוד מבוקש בשווקים בחו"ל. לעומתו, יתרונות האטינגר הצבר, היא תקופת הבשלתו המוקדמת שמובילה למחירי שוק מצוינים בארץ ובעולם.

שני הזנים הנוספים בחלקה זו באו מהתפוצות, שניהם מיבשת אמריקה. הזן 'פינו' או בשמו בישראל TX הגיע אלינו מ"אם האבוקדו" – מדינת מקסיקו. זהו זן יציב ביבולו ועבודתו נאמנה כל השנה ללא שינויים משמעותיים. הזן הרביעי קרוי על שמו של מר פנקרטין, חקלאי בארה"ב שהמציא אותו. זן זה נתון למצבי רוח. שנה אחת הוא מפנק אותנו  ביבולו הגבוה, אבל בשנה העוקבת הוא מחליט "לנוח", לצבור כוחות לשנה הבאה, ולכן יבולו נמוך. 

בשתי החלקות הצעירות שמתפתחות מעבר לשדרת הדקלים מככבים זן אטינגר המוכר לנו וזן חדש, היישר מארה"ב – הרבסט. בחלקה השניה אנו מגדלים אבוקדו מזן אטינגר ומזן ארד, גם הוא תוצרת ישראל. מניין השתילים כאן הוא 1540 שנטועים על שטח של 37 דונמים. 

בשנת 2010 נטענו כ-100 דונמים חדשים. מעל חלקת השמוטי בכיוון דרום נטענו כ-35 דונמים על תלוליות (גדודיות) למניעת סחף הקרקע. גם הפעם הזן המורכב הוא זן האס, וכן זן אטינגר, החביב עלינו, בהיקף של 20% מהחלקה. מעבר למטע הדרומי, ישנה גבעה מוריקה בחלק מהשנה כשיש גידולי חורף. אשר סופחה גם היא לגידולי אבוקדו. הרכב הזנים כאן מורכב משורה אחת של הזן המצטיין אטינגר ו-4 שורות של זן האס  שכבש את העולם בטעמי העדין והחביב על הציבור הרחב.