מקווה ישראל

מי אנחנו

חזון מקווה ישראל

כפר הנוער החקלאי מקווה ישראל הינו מרכז חינוכי לנוער מהארץ ומיהדות העולם, העוסק בחינוך ועיצוב דור העתיד, תוך חתירה למצוינות לימודית, אישית וחברתית, והנחלת ערכי אהבת האדם, האדמה, הטבע והמולדת. 

כבית הספר החקלאי הראשון בארץ ישראל, המשכיות ההתיישבות, עיסוק בחקלאות וחיבור לאדמה היא משימתו של מקווה ישראל גם כיום. בעוד ששמירה על אופיו הייחודי של הכפר ומיצובו כמוביל בתחום הכשרת חקלאי העתיד נותרת בעינה, אנו צועדים קדימה יד ביד עם התפתחויות טכנולוגיות מבורכות ופועלים באופן תמידי לריענון, חידוש והתאמת תכני הלימוד, לצד חיזוק הקשר בין תחום החקלאות הוותיק אל העולם החדש המתאפיין בחדשנות טכנולוגית.

לנגד עיננו עומדת חשיבות החיבור בין המשמעות ההיסטורית של המקום להווה ולעתיד הציוני בישראל, מתוך ראיית עולם זו אנו מנחילים לתלמידנו את חשיבות עבודת האדמה והעלאת הערך בחקלאות ובחיבור לאדמה, לקיימות ולסביבה, במטרה להצעיד את תחום החקלאות והעוסקים בו אל העתיד.

מבנה הנהלת הכפר

חברת מקווה ישראל הינה חברה ממשלתית בבעלות משותפת של אגודת כל ישראל חברים ומדינת ישראל. תפקיד החברה הוא לנהל את הכפר, את מוסדות החינוך הפועלים בתוכו, את המשק החקלאי יחד עם השטחים החקלאים ומגוון המיזמים הפועלים בשטחי הכפר. החברה אחראית על ניהול הנכסים, הפיתוח הכלכלי ומימוש חזון מקווה ישראל.   

בדירקטוריון החברה יושבים נציגי אגודת כי"ח, נציגי ממשלה, עובדי הכפר ונציגי ציבור. יו"ר הדירקטוריון ממונה על ידי שרת החינוך.

הנהלת הכפר

צוות ההנהלה המקצועי והוותיק שואף להמשיך ולהוביל את כלל תלמידי ותלמידות בית הספר וחניכי הפנימיה כאחד אל עבר עתיד מלא הצלחות, תוך הצבתם בפני אתגרים חינוכיים מרתקים, לצד התבוננות בתמורות החלות בחברה והתאמה אליהן. 

שרית גולדשטיין

מנהלת הכפר

שרית בעלת תואר ראשון במזרח אסיה ופילוסופיה ותואר שני בחקר סכסוכים ניהולם ויישובם, שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים, החלה את דרכה במשרד ראש הממשלה ובמשך כעשור ניהלה, תיווכה, יזמה והוציאה לפועל פרויקטים ציבוריים רבים.  כבוגרת פנימיה בעצמה, שרית מכירה את המרקם העדין של חיי הפנימיה וחשיבותה הן כבית חינוכי והן כמקום להתפתחות אישית. ניהול כפר נוער הוא עבורה סגירת מעגל, ומקום בו היא יכולה להביא לידי ביטוי את ניסיונה המקצועי והאישי על מנת לייצר את הסביבה החינוכית-לימודית האופטימלית ביותר עבור בני הנוער המתחנכים בכפר, תוך פיתוח הכפר באופן שתורם ומעצים להיותו פלטפורמה חינוכית וחברתית ממעלה ראשונה.

אלכס כץ

סמנכ"ל תפעול ומשאבי אנוש

אלכס, בעל תואר שני בניהול ומינהל ציבורי, בוגר פנימיית מקווה ישראל שנפשו נקשרה בקסמו של כפר הנוער ומעולם לא עזב. עם שחרורו מצה"ל חזר לפניימיה הכללית במקווה ישראל כמדריך במקום שמהווה עבורו בית אישי ומקצועי, מתוך רצון לתרום ולסייע לפיתוח הכפר ולתלמידים המתחנכים בו. לאורך השנים מילא אלכס מגוון תפקידי חינוך וניהול, בהם מנהל הפנימיה, מורה לאזרחות ומתכלל הכפר. עברו העשיר במקווה ישראל תורם רבות ליכולתו של הכפר לשגשג ולצעוד עם הפנים קדימה.

לירון סלימאן ינקוביץ

סנמכ"לית כספים

לירון, בעלת תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בחשבונאות, תואר שני במימון וניהול פיננסי ורו"ח מוסמכת, הגיעה לכפר לאחר 15 שנים במקצוע, במהלכן עבדה כסמנכ"לית כספים בחברה עירונית ובמשרד רו"ח מוביל. לאורך הקריירה עסקה בביקורת ועריכת דו"חות כספיים של חברות, בהן חברות בורסאיות, עוסקים עצמאיים ועמותות, לצד ניהול קשר שוטף עם לקוחות וטיפול בנושאי חשבונאות ומיסים. לירון אחראית לניהול התקציב הכולל של הכפר וכן לניהול ההיבטים הכספיים בתוכניות ופרויקטים שהכפר מפעיל, תכנון ובקרה תקציביים, דיווח לרגולטורים, תשלום שכר לעובדים לצד תשלומים לספקים ונותני שירות בכפר הנוער. כסמנכ"לית הכספים של מקווה ישראל היא שמחה לשלב בין עשייה ערכית וחינוכית עבור דור העתיד של החברה הישראלית לצד אתגר מקצועי מעניין.

יהודה חכים

מנהל המשק החקלאי

יהודה, בעל תואר ראשון בהוראת חקלאות ואיכות הסביבה, הוא בוגר כפר הנוער מקוה ישראל משנת 1968. מאז סיום לימודיו ועד היום, עובד במשק החקלאי של מקוה ישראל ואחראי על גידול וטיפוח שלל החלקות ברחבי הכפר. בנוסף, יהודה עוסק בהדרכת התלמידים ובחינוכם לעבודה חקלאית ואהבת האדם, הטבע והאדמה. לאורך שנותיו בכפר מילא יהודה תפקידים שונים, והיווה דמות חינוכית לדורות של תלמידים. כיום הוא מנהל המשק החקלאי בכפר על כל ענפיו, הן בענף הצומח והן בתחום בעלי החיים.

גב' דפנה שניידר

מנהלת בית הספר מדור כללי

דפנה, בעלת תואר ראשון במתמטיקה ומדעי המחשב מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני במנהל החינוך מאוניברסיטת תל-אביב, בחרה להצטרף למערכת החינוך אחרי 16 שנות עבודה בהייטק מתוך שליחות, אהבה ומסירות עמוקה לתלמידים ושמה לה למטרה לתרום לחינוך וקידום הדור הצעיר. בשנת 2002 הצטרפה לצוות בית הספר, המדור הכללי, ובמהלך 14 שנים לימדה מתמטיקה בחטיבה ובתיכון ושימשה מחנכת, רכזת שכבה, רכזת מקצוע וסגנית. משנת 2016 מנהלת דפנה את ביה"ס השש שנתי מתוך אמונה עמוקה בהיותו מסגרת חינוכית, חברתית ולימודית הרואה בכל אחד מהתלמידים, המחנכים והעובדים, אדם ייחודי, מאפשרת לו לעצב זהותו, לטפח יכולותיו וכישרונותיו ולשאוף למצוינות אישית וחברתית.

גב' ברוריה נחמיאס

מנהלת בית הספר מדור דתי 

ברוריה, בעלת תואר ראשון ושני וכן תעודת הוראה, דוקטורנטית לחינוך וספרות מטעם אוניברסיטת בר אילן ובוגרת קורס מנהלים של אבני הראש"ה, עוסקת בחינוך כבר 31 שנים ומשנת 2016 מנהלת את המדור הדתי במקווה ישראל. ברוריה מנהיגה המסמנת בחזונה ובהתנהלותה את הרף הגבוה ביותר של מצוינות ערכית ופדגוגית. ואכן, תחת ניהולה בית הספר זוכה למאה אחוזי זכאות לבגרות איכותית, לצד שלל זכיות והצטיינויות בתחומי הפדגוגיה והערכים. שיטותיו הפדגוגיות החדשניות של בית הספר אף מוצגות בכנס בינלאומי – ביאנלה 2022. הובלת רף גבוה בבית הספר מגיע מתוך אמונתה כי רף זה מייצר חוסן וצמיחה לכלל באי בית הספר ובפרט לתלמידים היוצאים לחיים בתחושת מסוגלות. בשנת תשפ"ב זכתה בתואר מנהלת מצטיינת ופורצת דרך במחוז ההתיישבותי והמוטו שלה לתלמידיה ולחיים הוא: "לחלום באומץ - ולממש ללא פחד".

גב' רות בן סמיאן

מנהלת בית הספר הישראלי צרפתי

רות, בעלת תואר ראשון ותואר שני בבלשנות מאוניברסיטת תל אביב, עלתה ארצה לפני כ-30 שנה משטרסבורג, צרפת. במשך שנים רבות הייתה חלק מעולם האקדמיה ועבדה כמרצה במחלקה לבלשנות במשך 11 שנים באוניברסיטת תל אביב. בשנת 2007 עזבה את העולם האקדמי לטובת האתגר שבחינוך נוער, ולאחר שנתיים של לימודי ניהול ב'אבני ראשה', החלה את דרכה כמנהלת בבית ספר השש-שנתי הישראלי צרפתי מקוה ישראל. כמנהלת בית הספר הצרפתי-ישראלי, היא מיישמת את מטרתו המקורית - להפגיש תלמידים הבאים מרקעים שונים מבחינה חברתית, תרבותית, לאומית ולינגוויסטית, תחת קורת גג אחד. הייחודיות הזאת נחשבת כיתרון בעולם החינוך והיא חלק בלתי נפרד מתפיסתה הפדגוגית, הבאה לידי ביטוי באינטראקציה יומיומית הכוללת שיעורים משותפים, פעילויות ספורטיביות ותרבותיות של כלל תלמידי בית הספר, מכיתה ז' ועד יב'. תחת ניהולה לומדים התלמידים ערכי פלורליזם ומקבלים את כל הנדרש על מנת להגיע למיצוי עצמי ואישי. על ליבה חרטה את אמרתו של הרב שלמה קרליבך - "כל מה שילד צריך זה מבוגר שמאמין בו". משפט זה מלווה אותה מדי יום בבואה לפגוש תלמידים וותיקים וחדשים כאחד.

מר יאן קרל

מנהל הפנימייה מדור כללי

יאן, בעל תואר ראשון במדעי המדינה ותקשורת ותואר שני בניהול מוסדות חינוך בלתי פורמליים, שניהם מאוניברסיטת בר אילן, עובד בעולם החינוך הבלתי פורמלי מעל לחמש עשרה שנים. את דרכו המקצועית החל ביישובים קהילתיים ומשם המשיך לעבודה בפנימיות מתוך תחושת שליחות ורצון אמיתי לעזור לנוער שלעיתים הולך לאיבוד בתוך המערכת הפורמלית, בדיוק כפי שחווה בעצמו כעולה חדש. יאן רואה בחינוך הפנימייתי השלמה לחינוך הפורמלי, כמו גם מסגרת חמה ותומכת שמחנכת לערכים ארצישראלים-חברתיים, בהם אהבת הארץ, כבוד לזולת ודרך ארץ.

גב' יעל מקונן

מנהלת הפנימייה מדור דתי

יעל, בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני במנהל מערכות חינוך ממכללת אורות, בוגרת כפר הנוער מקווה ישראל, ושורשיה נטועים במקום עוד מהתקופה בה סבה וסבתה עבדו וגרו בכפר. לאורך השנים עבדה יעל בתפקידי חינוך שונים בכפר: מדריכה, מורה, מנהלת מרכז הלמידה וכיום כמנהלת הפנימייה הדתית. היא רואה את הפנימייה כבית שני עבורה ועבור החניכים, שיחד עם צוות הפנימייה המסור, היא זוכה ללוות בקליטת עלייה, עזרה, הכוונה ובניית תוכנית חינוכית ערכית וציונית שתלווה את מסלול חיי הילדים שגרים ומתחנכים בפנימייה.