| דף הבית | אודותינו | משאבי אנוש וארגון | בוגרים | מרכז מבקרים | להרשמה | גלעד לזכרם |
| French | English |


אודות
גידולי שדה
חממות
מטעים
רפת
לול
אורווה
גן בוטני
גינות נוי
ביה"ס לנהיגה
תמונות משק חקלאי
משקעים

 

מטעים

 

לצפייה בתמונות מענף המטעים

 

בראש הגבעה, סמוך לבריכת שחייה, נפרש לפנינו נוף יפה.

תמיד ירוק, מין יער מסודר לפי חלקות, לפי גילאים שונים.

זהו ענף עצי פרי של מקוה ישראל.

בעתיד הלא רחוק, המטע יתרחב ויהיו עוד שטחים מוריקים באזור.

קרוב לתצפית שלנו, נמצאת חלקת אבוקדו שננטעה בקיץ 2006. העצים כבר גדולים, כמו נערים – מעת לעת מבחינים בעץ תמיר יותר (גבוה יותר) זהו עץ מזן אטנגר שדואג להפריית הזן האס, שמאוד מבוקש בשווקים בחו"ל. הפרי של הזן האס, מחליף צבע לקראת סוף הבשלתו, אבל אל דאגה הוא לא רקוב הוא מוכן למריחה, טעים להפליא !!!

העיניים קולטות גם החלקה השנייה הצעירה, שננטעה שנה קודם בקיץ 2006. גם כאן מככב הזן האס והזן אטנגר כעזר להפרייה. תראו איזה הבדל בגובה העצים !! נוסף לכך המעבר בין השורות די צפוף, והעצים עמוסי פרי.

מעבר לשדרת הדקלים, שכל שנה מתייפה יותר, מבחינים די בקלות. ב"ותיקי האבוקדו" במקוה ישראל. אל דאגה, הם בוגרים בני עשר בלבד !!!

כאן לא התקמצנו בזן אטנגר, הוא קיבל שליש (מהשטח) על התנהגות טובה. הוא מככב בכל שורה שלישית בחלקה. הזן אטנגר יודע לתגמל אותנו על הכבוד שנתנו לו. היבולים גבוהים כמעט כל שנה, האטנגר אצלנו מקדים בהבשלה וכתוצאה מכך יש לנו נחת מהמחירים שהוא משיג בשוק הישראלי ובשווקים בחו"ל. זן זה הוא צבר ופריו מסרב להחליף צבע גם כשהוא בשל ולא משאיר שום ספקות אצל עקרות הבית. בשל ? לא בשל? לחיצה קלה על הפרי תבהיר לנו מה המצב הבשלות שלו.

שני הזנים הנוספים בחלקה זו באו מהתפוצות, שניהם מיבשת אמריקה. הזן פינו או בשמו בישראל TX. הגיע אלינו מ"אם האבוקדו" מדינת מקסיקו – זהו זן יציב ביבולו.

עבודתו נאמנה כל השנה ללא שינויים משמעותיים.

 
הזן השלישי בחלקה קרוי על שמו של מר פנקרטין. חקלאי בארה"ב שהמציא אותו. זן זה נתון "למצבי רוח" – הוא סירוגי, שנה אחת הוא מפנק אותנו  ביבולו הגבוה. אבל בשנה העוקבת הוא מחליט "לנוח", לצבור כוחות לשנה הבאה, ולכן יבולו נמוך.

 

למעשה במטע הבוגר המניב יש 2580 עצים – 62 דונמים.

 

לא נקפח את העצים הצעירים ביותר. אלה הם שתי החלקות הצעירות שמתפתחים מעבר לשדרת הדקלים.

כאן מככבים הזן אטנגר המוכר לנו וזן חדש, היישר מארה"ב – הזן הרבסט.

החלקה הבוגרת ביותר נתנה את חסותה לחלקה הצעירה השנייה. שכללת שוב הזן אטנגר והזן ארד שהפעם הוא ישראלי. מניין השתילים הוא 1540 שנוטעים על שטח של 37 דונמים.

ומה עם הפרדס שהיכה שורש שנים רבות במקוה ישראל ?

ובכן נכון לעכשיו נותרה החלקה מזן "שמוטי", התפוז הישראלי בכל הזמנים !! הפרי הוא ללא זרעים, עם קליפה יחסית עבה, עם טעם חמצמץ, חביב על התלמידים.

יהיו לנו עוד הפתעות, חכו לאביב הבא (2010) , ואז נראה שטחים נוספים נטועים באבוקדו. השטח החדש יקיף 100 דונם, מניין העצים 4000 עצים.

 

 ...

 

הבטחנו ואכן קיימנו.

שנת 2010 הייתה שנת נטיעה במטע של מקוה ישראל. למעשה בשנה זו נטענו כ-100 דונמים חדשים. מעל חלקת השמוטי בכיוון דרום נטענו כ-35 דונמים על תלוליות (גדודיות) למניעת סחף הקרקע.

גם הפעם הזן המורכב הוא זן האס, וכן זן אטינגר, החביב עלינו, בהיקף של 20% מהחלקה.

מעבר למטע שתיארנו בכיוון דרום, ישנה גבעה מוריקה בחלק מהשנה כשיש גידולי חורף. החלטנו לספח אותה לטובת המטע והנה עוד "יער" יפה מסודר צפוף נפרש לעיננו ולעיני שכנינו מחולון כל השנה ולשמחת כולנו.

ניחשתם כבר, הרכב הזנים גם כאן שורה אחת של הזן המצטיין אטינגר ו-4 שורות של זן האס  שכבש את העולם בטעמי העדין והחביב על הציבור הרחב.

 

אליהו פרטוש

רכז המטעים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


עיצוב: עצם הרעיון